Foot Locker Midwest Region Championships
Saturday November 30, 2013 10:00 A.M.
Wayne E. Dannehl Cross Country Course

OFFICIAL RESULTS BOY'S JUNIOR/SENIOR RACE

Place Bib Name Yr Hometown Time Pace
1 108 Parker Eisengruber 11 SAGINAW MI 16:25 5:17
2 229 Terry McMillan 11 COTTAGE GROVE WI 16:34 5:20
3 562 Bradley Carney 12 LITTLETON CO 16:38 5:21
4 239 Sam Miller 11 LAPORTE IN 16:45 5:24
5 428 Jacob Klein 12 FREMONT NE 16:50 5:25
6 505 Sean McCullough 11 NORTHVILLE MI 16:50 5:26
7 248 Eagan Norman 11 PORT WASHINGTON WI 16:56 5:27
8 406 Arturo Garcia 12 FREMONT NE 16:57 5:28
9 270 Christopher Pohs 11 HIGHLANDS RANCH CO 16:58 5:28
10 282 Nick Rethemeier 12 OWATONNA MN 16:58 5:28
11 484 Tyler Demarb 12 SECOR IL 16:58 5:28
12 179 Brendan Klynstra 11 IONIA MI 16:59 5:28
13 305 Kristofer Schwieman 12 FLUSHING MI 17:00 5:29
14 22 Joel Anglin 12 METAMORA IL 17:00 5:29
15 40 Sam Bianchi 11 TWO RIVERS WI 17:01 5:29
16 268 Adam Phillips 11 LODI WI 17:03 5:30
17 486 Alec Esparza 12 SAGINAW MI 17:03 5:30
18 540 Christopher Lopez 12 SAGINAW MI 17:06 5:31
19 394 Tanner Cate 12 FREMONT NE 17:07 5:31
20 117 Samuel Ford 12 COLUMBUS IN 17:07 5:31
21 123 Alfred Girardot 12 FRANKLIN MI 17:09 5:31
22 20 Nicholas Amato 11 SUTTONS BAY MI 17:10 5:32
23 480 Seth Cousins 11 LOGANSPORT IN 17:10 5:32
24 434 Jacob Ludy 12 GRIDLEY IL 17:11 5:32
25 288 Robert Roest 11 FLUSHING MI 17:13 5:33
26 350 Nicholas Voth 12 GRAND BLANC MI 17:15 5:34
27 96 Ty Dickinson 12 FORT GRATIOT MI 17:18 5:34
28 342 Jim Van Dyke 11 GRAND RAPIDS MI 17:20 5:35
29 449 Jimmy Seekamp 11 INTERLOCHEN MI 17:21 5:35
30 429 Alexander Krasuski 12 MILFORD MI 17:21 5:35
31 120 Christopher Frazer 12 CAPAC MI 17:21 5:36
32 215 Ben Mahoney 12 LITTLETON CO 17:22 5:36
33 541 Daniel Matusinec 11 MUSKEGO WI 17:22 5:36
34 468 Jacob Wiese 12 FREMONT NE 17:22 5:36
35 525 Connor Wright 11 ZANESVILLE OH 17:25 5:37
36 295 Casey Sabinash 12 GREENFIELD WI 17:27 5:37
37 50 L.J. Brant 11 LOVELAND OH 17:31 5:39
38 580 Logan Steinhoff 12 MOUNT HOREB WI 17:32 5:39
39 312 Owen Smith 12 FLINT MI 17:33 5:39
40 356 Luke Waschbusch 12 VERONA WI 17:36 5:40
41 73 Josh Christensen 11 OREGON WI 17:37 5:40
42 222 Timmy Martin 12 ST. CLAIR SHORES MI 17:41 5:42
43 565 Jacob Hamm 12 PARDEEVILLE WI 17:41 5:42
44 497 Riley Horn 12 READING MI 17:42 5:42
45 254 Izak Oltman 11 MADISON WI 17:42 5:42
46 102 Tellis Donajkowski 11 HUBBARD LAKE MI 17:43 5:42
47 509 Morgan Murdock 12 COLUMBUS IN 17:43 5:43
48 218 Brad Mallory 11 PORT HURON MI 17:44 5:43
49 237 Carson Miller 12 SAINT PETERS MO 17:44 5:43
50 187 Casey Kropka 11 NEW LONDON OH 17:44 5:43
51 294 Andy Sabinash 12 GREENFIELD WI 17:45 5:43
52 518 Kane Schrader 12 NEKOOSA WI 17:45 5:43
53 182 Tyler Koteskey 12 FORT WAYNE IN 17:45 5:43
54 110 Sam Elmi 11 TRAVERSE CITY MI 17:47 5:44
55 616 Aaron Broege WAUKESHA WI 17:47 5:44
56 262 Eric Peterson 11 CLEVELAND OH 17:47 5:44
57 515 Leonel Rodriguez 11 BENSENVILLE IL 17:51 5:45
58 49 Riley Boyce 11 MADISON WI 17:51 5:45
59 161 William Jibson 11 ANN ARBOR MI 17:51 5:45
60 572 Kameron Moss 12 WEST PLAINS MO 17:51 5:45
61 492 Grant Hawes 12 MILFORD MI 17:52 5:45
62 109 Chad Ellis 12 BROOK PARK OH 17:52 5:45
63 399 Ethan Davenport 12 SAGINAW MI 17:53 5:46
64 609 Evan Brooks 11 O FALLON MO 17:55 5:46
65 113 Benjamin Feller 12 FITCHBURG WI 17:57 5:47
66 502 Alec Kirtley 11 WAUWATOSA WI 17:59 5:48
67 128 Nicholas Green 11 COLUMBUS IN 18:00 5:48
68 105 Ben Dvorak 11 FORT WAYNE IN 18:00 5:48
69 217 Lee Mahoney 12 LITTLETON CO 18:01 5:48
70 302 Isaac Schuetz 12 HAZEL GREEN WI 18:03 5:49

Foot Locker Midwest Region Championships
Saturday November 30, 2013 10:00 A.M.
Wayne E. Dannehl Cross Country Course

OFFICIAL RESULTS BOY'S JUNIOR/SENIOR RACE

Place Bib Name Yr Hometown Time Pace
71 455 Daniel Spies 12 FREMONT NE 18:03 5:49
72 55 Joseph Britt 11 HOLLAND MI 18:03 5:49
73 604 Gabe Lightbody 11 WHEATON IL 18:04 5:49
74 600 Myles Brown 11 RACINE WI 18:06 5:50
75 216 Jay Mahoney 12 LITTLETON CO 18:06 5:50
76 506 Trevor McDonald 11 LAPORTE IN 18:08 5:50
77 514 Anthony Raymond 12 LAPORTE IN 18:09 5:51
78 150 Nathan Holland 11 EAST POINTE MI 18:09 5:51
79 615 Justin Davenport 12 CLAWSON MI 18:10 5:51
80 340 Matthew Tubbs 12 SUPERIOR CO 18:12 5:52
81 176 Connor Kesler 12 HORTONVILLE WI 18:13 5:52
82 363 Samuel Wentworth 11 SUGARCREEK OH 18:14 5:52
83 408 Nathan Gibes 12 AUGUSTA MI 18:14 5:52
84 396 Hayden Croff 12 TRAVERSE CITY MI 18:15 5:53
85 240 Eric Moore 11 GREENVILLE WI 18:16 5:53
86 412 Mike Harder 11 OCONOMOWOC WI 18:18 5:54
87 258 M Daniel Padilla 11 COLUMBUS IN 18:18 5:54
88 165 Hayden Johnston 11 MIDDLETON WI 18:21 5:55
89 111 Jay Emory 11 FLUSHING MI 18:21 5:55
90 526 Jeremy Bloomfield 12 BUFFALO GROVE IL 18:21 5:55
91 531 Jesse Durham 12 RAY MI 18:22 5:55
92 498 Andrew Huff 12 GARY IN 18:23 5:55
93 77 John Cody 11 FOX RIVER GROVE IL 18:25 5:56
94 166 Patrick Jonker 11 GRAND RAPIDS MI 18:27 5:57
95 610 Robert Lutz 11 GREENFIELD WI 18:29 5:57
96 311 Isaac Smith 11 COLUMBUS IN 18:30 5:57
97 200 Adam Leclerc 12 COLUMBUS IN 18:30 5:58
98 194 Matt Lancour 12 LITTLE CHUTE WI 18:32 5:58
99 358 Jeremiah Waypa 12 OWATONNA MN 18:32 5:58
100 593 Jorge Pichardo 12 HARVARD IL 18:33 5:59
101 84 Ricardo Contreras 12 WAUKESHA WI 18:38 6:00
102 554 Paul Sullivan 12 GRAWN MI 18:40 6:01
103 474 Arthur Bartholomew 12 OWATONNA MN 18:41 6:01
104 355 Tyler Walters 11 EASTPOINTE MI 18:45 6:02
105 66 Noah Carpenter 12 BELMONT MI 18:45 6:03
106 587 Noah Gingerich 12 MT. ZION IL 18:46 6:03
107 68 Francisco Carranza 11 GREEN BAY WI 18:46 6:03
108 557 Alphonse Wilson 11 MOUNT PLEASANT WI 18:47 6:03
109 74 Joshua Christensen 11 ANN ARBOR MI 18:48 6:03
110 143 Drew Hendriksen 12 GRAND RAPIDS MI 18:48 6:03
111 91 Christian Deblois 11 BROWNSTOWN MI 18:50 6:04
112 354 Jordan Walters 11 EASTPOINTE MI 18:52 6:05
113 556 Andrew Werve 11 KENOSHA WI 18:52 6:05
114 377 Joseph Wright 11 COLUMBUS IN 18:54 6:05
115 72 D.J. Chatelaine 12 OWATONNA MN 18:57 6:06
116 404 Claas Fillies 11 OWATONNA MN 18:59 6:07
117 329 Zachary Terpstra 11 GRAND RAPIDS MI 19:08 6:10
118 325 Jakob Stucky 12 PLAINVIEW MN 19:08 6:10
119 454 Zachary Smrcina 11 FREMONT NE 19:10 6:11
120 379 Corey Zeinstra 12 HOLLAND MI 19:10 6:11
121 440 Oscar Palin 12 VALPARAISO IN 19:12 6:11
122 101 Noah Domagalski 11 ROMEO MI 19:12 6:11
123 349 Michele Visconti 12 FLUSHING MI 19:13 6:12
124 232 Zachary Merrill 12 CALIFORNIA MO 19:16 6:13
125 220 Jared Maraccini 12 KENOSHA WI 19:17 6:13
126 605 Bruce McCaffrey 12 CHICAGO IL 19:23 6:15
127 418 Sam Hoshor 11 FREMONT NE 19:24 6:15
128 148 Kyle Hillman 11 CHERRY VALLEY IL 19:26 6:16
129 210 Alec Lunney 12 MIDDLEBURG HTS OH 19:27 6:16
130 121 Berndt Freeman 11 FILLMORE IN 19:27 6:16
131 463 Jordan Twohig 12 FREMON NE 19:27 6:16
132 175 Patrick Kenney 11 PLEASANT PRAIRIE WI 19:28 6:16
133 410 Paul Halliday 11 LINCOLNSHIRE IL 19:31 6:17
134 201 Spencer Leda 11 SOUTH BEND IN 19:31 6:17
135 374 Bret Wolter 11 CALEDONIA WI 19:32 6:18
136 47 Derek Bowling 11 COLUMBUS IN 19:33 6:18
137 103 Alexander Doub 11 COLUMBUS IN 19:39 6:20
138 456 Liam Spillane 11 OCONTO FALLS WI 19:46 6:22
139 353 Ryne Walley 11 STURTEVANT WI 19:46 6:22
140 346 Andrew Vankirk 12 NILES MI 19:51 6:24

Foot Locker Midwest Region Championships
Saturday November 30, 2013 10:00 A.M.
Wayne E. Dannehl Cross Country Course

OFFICIAL RESULTS BOY'S JUNIOR/SENIOR RACE

Place Bib Name Yr Hometown Time Pace
141 594 Caden Sampson 11 LITTLE CHUTE WI 19:55 6:25
142 169 Edward Jornlin 12 PESHTIGO WI 19:57 6:26
143 608 Taylor Mitchell 12 HOLLAND MI 20:00 6:27
144 420 Michael Howell 11 DARDENNE PRAIRIE MO 20:02 6:27
145 145 Zack Hietpas 12 LITTLE CHUTE WI 20:03 6:27
146 39 Jacob Besenhofer 11 GENOA CITY WI 20:03 6:28
147 286 Leland Robertson 11 GRAND RAPIDS MI 20:04 6:28
148 17 Zach Albers 11 COLUMBUS IN 20:11 6:30
149 381 Alexander Zitzner 11 BARABOO WI 20:14 6:31
150 422 Marcus James 12 GRAND RAPIDS MI 20:15 6:31
151 542 John McVey 11 OCONOMOWOC WI 20:17 6:32
152 243 Stephen Murphy 12 METAMORA IL 20:19 6:33
153 278 Tyler Rateike 11 WAUKESHA WI 20:22 6:34
154 177 Ryan Kirkpatrick 12 GREENVILLE WI 20:26 6:35
155 320 Preston Sterling 12 FORT WAYNE IN 20:36 6:38
156 235 Skyler Mikesell 12 FORT WAYNE IN 20:37 6:38
157 25 Luke Austin 12 WHEATON IL 20:38 6:39
158 500 Danny Hurtado 11 GARY IN 20:43 6:41
159 549 Ruben Rodriguez 12 HOLLAND MI 20:51 6:43
160 612 Justin Mitchell 12 LATHAM MO 20:52 6:43
161 563 Eric Eisenberger 11 SHEPHERD MI 21:05 6:48
162 307 Thomas Shannon 11 KENOSHA WI 21:08 6:48
163 573 Collin Newton 11 SHELBY TWP MI 21:10 6:49
164 333 Quinlan Thomas 12 KENOSHA WI 21:12 6:50
165 467 Christian Weber 12 MISHAWAKA IN 21:24 6:54
166 231 Ethan McWilliams 11 FORT WAYNE IN 21:32 6:56
167 63 Bekele Buteyn 12 GRAND RAPIDS MI 21:36 6:57
168 163 Luke Johnson 12 MOUNT PLEASANT WI 21:37 6:58
169 51 Eric Breneman 11 FORT WAYNE IN 21:39 6:58
170 607 Donovan Pipitone 11 SHELBY TOWNSHIP MI 21:40 6:59
171 452 Judson Smith 11 CHICAGO IL 22:33 7:16
172 69 Flynn Castellanos 12 BEACH PARK IL 22:37 7:17
173 479 Tyler Copron 11 GRANT MI 22:43 7:19
174 130 Jake Gunnoe 12 GRAND RAPIDS MI 22:54 7:23
175 129 Gordon Groenhout 12 ADA MI 24:04 7:45
176 581 Trevor Veselsky 12 SAGINAW MI 24:18 7:50
177 104 Malcolm Driessen 12 LITTLE CHUTE WI 24:21 7:51
178 508 Alex McKinley 12 GRANT MI 24:54 8:01
179 345 William Vandyken 11 GRAND RAPIDS MI 27:13 8:46
180 202 Johan Lee 12 GRAND RAPIDS MI 27:14 8:46